Návody

Zde najdete návody na to jak si vyrobit funkční zbraně a hezké kostýmy na náš tábor. Pro náročné jsme tu zveřejnili nějaké odkazy na návody především na stránkách Bitvy pěti armád. Pro méně náročné jsme připravili pár tipů a zkrácených návodů, jak si udělat vybavení co nejjednodušším způsobem.


 

Zbraně

Na začátku tábora proběhne nemilosrdná kontrola zbraní - každá musí být dostatečně vyměkčená a vejít se do určité délky (molitan a pilka budou k dispozici). U každé zbraně se počítá nejdelší naměřitelná délka (s tolerancí 1 cm), což znamená, že zbraň může být klidně kratší, ale není to dvakrát výhodné.

Na letošním táboře může vaše postava od začátku vládnout takovou zbraní, jakou si vyberete. To znamená, že kdo chce, může se už první den ohánět obouručním kladivem. Ne vždy je ale nejdelší zbraň nejlepší, na obouruční zbraně to chce už trošku něco umět, na druhou stranu s dýkou nebo tesákem toho asi moc nepořídíte. Ať každý posoudí, co je pro něj to pravé.

Co se vzhledu zbraní týče, jsme v klasické fantasy, takže je dobré hledat inspiraci ve středověkých zbraních (meče sekyry, palcáty) - na japoské anime radši honem zapomeňte. :)

 

  •     dýka - do 40 cm
  •     tesák - do 60 cm
  •     jednoruční zbraně - do 90 cm
  •     obouruční zbraně - do 110 cm
  •     luk, kuše - malý nátah, (maximálně 15kg, ale to je opravdu hodně) aby nedošlo k úrazu

 

Štíty se letos nebudou používat. Pokud se rozhodnete pro luk nebo kuši, je nezbytné mít k tomu i nějakou zbraň na boj zblízka.

Pro toho, kdo si chce udělat krásnou zbraň, kterou mu schválíme nejen my, ale i velká většina akcí, jsou tu návody ze stránky Bitvy pěti armád. Další krásný návod je na stránkách fantasy obchůdku U Hobitů.

Pokud nechcete do zbraně investovat tolik úsilí (jako je na strankách b5a), je tu pro vás  podstatně zjednodušený návod .

Je nutné udělat si zbraň doma, ale doporučujeme přivézt si s sebou nějaký materiál (zbytky karimatky, klubko kobercovky), protože vaše zbraň nemusí projít bezpečnostní kontrolou a bude se muset upravit na místě, nebo se během tábora opotřebuje a bude potřeba ji spravit.


 

Kostýmy

Pokud si chce někdo vytvořit dokonalý, krásný a nadto funkční kostým, opět odkazuji na Bitvu pěti armád, kde je spousta rad a triků, jak takového dojmu dosáhnout. Pokud chce někdo krásný a historicky reálný kostým, najde návod na www.curiavitkov.cz, kde je podrobně objasněné nejenom odívání, ale i kultura. Zjednodušený návod je zde.

Pro naše účely bohatě stačí jednoduchý kostým, který navodí atmosféru a vtáhne více do hry. Nemusí být historicky ani fantasy věrný, fantazii se meze (skoro) nekladou. Důraz je kladen hlavně na praktičnost (budete v tom běhat po lese) a trvanlivost (hlavně vlhko nebo déšť). Také musíte počítat s tím, že se zašpiní a možná poničí, takže zvažte, kolik do něj chcete investovat. Taky neřešte, co nosili pánové a co dámy - pokud se cítíte spíš na kalhoty, klidně si je vezměte, naopak pánové, kteří touží po šatech, mohou klidně dát prostor svým touhám.

Pokud jste zkušení a máte plno kostýmů, berte na vědomí, že na našem táboře se nevyskytují cizí rasy. Takže kostým ladit do fantasy můžete, ale spíš Pán prstenů než Warcraft. I přestože je to fantasy hra, bude v reálném prostředí. (není na škodu prolézt fotky z minulých táborů). V návodu jsou jak jednoduché varianty, jak kostým vyrobit, tak spousta obrázků pro inspiraci.